Unofficial Events
All Projects
Competitor is not logged in Sign in with WCA
Magic Rainbow Ball and 3x3x3 Cube 2.0 cm will no longer be FunCubing events.

2x2x2 Cube One-Handed

RU Правила GB Regulations

Example scrambles Example scorecards
Upcoming competitions   MPEI Open 2019   Krasnodar Winter 2019

All countries ▪ Average ▪ Persons

 ▪   ▪ 
Competitor Citizen of Average Competition 1 2 3 4 5
1 Martin Vædele Egdal Denmark 4.48 CCC Qual Kaliningrad 2019 5.43 3.89 ( 2.76) ( 5.80) 4.13
2 Vadzim Smirnou Belarus 5.50 MPEI Open 2018 ( 3.63) 5.03 5.97 5.49 (DNF)
3 Aleksandr Beznogov Russia 5.90 YJ Petersburg Special 2019 5.61 6.28 5.81 ( 5.48) ( 6.35)
4 Alexey Kislovskiy Russia 5.93 Udmurtia Open 2019 5.63 ( 4.48) 5.22 (10.24) 6.93
5 Pavel Galaktionov Russia 5.99 Welcome to Academy 2018 ( 4.17) 5.50 6.66 5.82 ( 7.98)
6 Andrey Kolevatykh Russia 6.39 MPEI Open 2018 7.26 6.02 ( 4.43) ( 8.82) 5.90
7 Grigoriy Barashkin Russia 6.45 CCC Qualification Tyumen 2019 6.22 5.73 7.41 ( 2.74) (12.82)
8 Sergey Lahno Russia 6.60 Welcome to Academy 2018 (13.20) 5.23 9.86 4.71 ( 4.18)
9 Alimzhan Kenesbek Kazakhstan 6.68 Economics Lyceum Cube 2019 6.63 6.34 (16.86) 7.08 ( 4.74)
10 Vladimir Tikhonenko Russia 6.78 CCC Qualification Tyumen 2019 5.41 ( 7.79) 7.69 ( 3.29) 7.23
11 Daniel Vædele Egdal Denmark 6.79 CCC Qual Kaliningrad 2019 6.86 (14.76) ( 4.49) 6.32 7.18
12 Alexander Bashutkin Russia 6.87 Welcome to Academy 2018 ( 4.17) 8.17 5.26 (11.24) 7.17
13 David Arzamastsev Russia 7.15 CCC Qualification Sochi 2019 ( 6.48) 7.33 (13.24) 6.95 7.16
14 Dmitry Dobrjakov Russia 7.17 CCC Qualification Sochi 2019 9.37 5.79 (10.29) 6.36 ( 4.92)
15 Ivan Torgashov Russia 7.26 CCC Qualification Tyumen 2019 (13.47) ( 4.65) 7.40 5.69 8.68
16 Maxim Ilin Russia 7.29 MPEI Open 2018 ( 4.86) ( 8.95) 8.01 7.97 5.88
17 Vladimir Korovin Russia 7.50 MPEI Open 2018 (10.12) ( 6.23) 7.25 7.50 7.75
18 Nikita Loika Belarus 7.69 Welcome to Academy 2018 7.43 5.28 (10.86) ( 5.22) 10.35
19 Nikita Nifatov Russia 7.73 Udmurtia Open 2019 7.51 ( 9.35) ( 3.94) 9.12 6.56
20 Ivan Polkanov Russia 7.77 MPEI Open 2018 ( 9.75) ( 7.11) 7.40 7.42 8.48
21 Alexey Zharikov Russia 7.88 CCC Qualification Sochi 2019 6.58 8.95 8.12 (10.74) ( 5.78)
22 Zhantuar Zholdasov Kazakhstan 7.94 Economics Lyceum Cube 2019 ( 6.11) ( 8.67) 8.15 7.23 8.44
23 Viacheslav Nartokov Russia 7.96 MPEI Open 2018 8.29 8.02 7.56 ( 8.84) ( 6.38)
24 Vladislav Kozhin Russia 8.02 CCC Qualification Sochi 2019 ( 5.84) (11.45) 7.10 6.47 10.48
25 Timur Imanov Russia 8.30 MPEI Open 2018 13.34 7.48 4.07 ( 2.89) (DNF)
26 Danil Antoniu Russia 8.48 Udmurtia Open 2019 (13.83) ( 8.11) 8.87 8.43 8.15
27 Farid Mikhailov Kazakhstan 8.53 YJ Petersburg Special 2019 7.17 9.89 8.52 (11.12) ( 7.15)
28 Dmitry Gundin Russia 8.66 Welcome to Academy 2018 7.01 ( 6.17) (14.04) 10.05 8.93
29 Anton Suzin Belarus 8.67 MPEI Open 2018 (DNF) 5.97 9.29 10.76 ( 4.68)
30 Erzhan Dzhaumutbaev Russia 8.70 YJ Petersburg Special 2019 (12.10) 8.14 7.78 ( 6.75) 10.18
31 Ilia Murmulyak Russia 8.83 YJ Chelyabinsk Special 2019 8.44 ( 5.84) 8.85 (14.20) 9.19
32 Roman Ponikarovskiy Russia 8.94 SPB Muffin Winter 2019 ( 5.01) (11.48) 9.07 7.02 10.73
33 Ilya Nazarov Russia 9.04 MPEI Open 2018 8.96 ( 4.60) (18.42) 9.58 8.58
34 Damir Zhanataev Kazakhstan 9.39 Economics Lyceum Cube 2019 (27.19) 9.81 9.96 ( 5.77) 8.40
35 Ekaterina Soboleva Russia 9.49 CCC Qual Kaliningrad 2019 8.62 9.70 (13.74) ( 8.07) 10.15
36 Timur Kononov Russia 9.56 MPEI Open 2018 (10.81) 9.56 9.10 10.02 ( 4.39)
37 Alikhan Yertursyn Kazakhstan 9.72 Economics Lyceum Cube 2019 ( 6.95) 11.85 10.25 7.06 (11.89)
38 Artem Tsvetkov Russia 9.73 YJ Petersburg Special 2019 8.67 11.27 (11.80) ( 4.78) 9.24
39 Pavel Mesyatsev Russia 9.76 Udmurtia Open 2019 (11.10) 9.70 10.98 ( 6.50) 8.60
40 Darya Belonogova Russia 9.78 CCC Qualification Tyumen 2019 (29.62) 9.39 11.22 ( 7.15) 8.73
41 Danila Rogozhnikov Russia 9.79 CCC Qualification Tyumen 2019 10.10 10.85 (16.74) ( 3.88) 8.42
42 Lev Aronov Russia 9.92 CCC Qualification Tyumen 2019 (DNF) 8.87 10.00 10.90 ( 6.08)
43 Daniil Rublev Russia 10.01 CCC Qualification Sochi 2019 (14.79) 13.82 8.91 7.31 ( 6.08)
44 Vadim Andreev Russia 10.12 Welcome to Academy 2018 7.53 13.70 (15.10) ( 5.65) 9.14
45 Alisher Isagaliev Kazakhstan 10.21 Economics Lyceum Cube 2019 (28.06) 10.49 9.11 11.03 ( 8.51)
46 Vyacheslav Kochergin Russia 10.28 YJ Chelyabinsk Special 2019 9.96 ( 6.94) 12.13 8.76 (12.29)
47 Evgeniy Mazhara Russia 10.37 YJ Petersburg Special 2019 11.16 10.44 ( 8.52) (23.83) 9.50
48 Dias Aibassov Kazakhstan 10.48 Economics Lyceum Cube 2019 ( 8.14) 10.84 11.94 (13.60) 8.67
49 Rafail Dzoz Russia 10.58 CCC Qualification Sochi 2019 11.54 ( 5.73) (11.79) 11.78 8.42
50 Pavel Eroshkin Russia 10.74 CCC Qualification Tyumen 2019 12.27 8.52 (13.09) ( 5.33) 11.44
51 Ivan Katkov Russia 10.77 MPEI Open 2018 (15.89) 10.02 12.69 9.60 ( 8.08)
52 Ilya Beylin Russia 10.82 MPEI Open 2018 ( 8.78) (15.72) 12.14 10.25 10.06
53 Semen Artyukhov Russia 10.86 MPEI Open 2018 ( 7.04) (13.74) 11.17 13.03 8.39
54 Semen Parshukov Russia 10.90 Udmurtia Open 2019 ( 9.17) 11.20 11.09 (13.70) 10.42
55 Nikolay Vasilyev Russia 11.15 YJ Petersburg Special 2019 12.55 9.40 11.51 ( 6.56) (12.67)
55 Zhanat Kazez Kazakhstan 11.15 Economics Lyceum Cube 2019 8.86 11.75 (22.30) ( 8.54) 12.83
57 Ekaterina Kaneva Russia 11.27 MPEI Open 2018 (17.32) 11.20 11.34 11.27 (11.05)
58 Artem Lukin Russia 11.30 MPEI Open 2018 14.15 8.57 ( 8.45) 11.17 (14.96)
59 Andrey Prikhodko Russia 11.34 SPB Muffin Winter 2019 9.26 11.79 ( 7.82) (16.14) 12.97
60 Egor Ermolaev Russia 11.35 SPB Muffin Winter 2019 14.53 (14.60) 8.18 11.34 ( 5.34)
61 Nikolay Golovenko Russia 11.41 Welcome to Academy 2018 11.26 11.41 (12.46) ( 4.40) 11.57
62 Pavel Kovirzin Russia 11.49 MPEI Open 2018 11.30 (29.13) 10.18 ( 9.82) 12.98
63 Huston Vu-Duc Russia 11.52 Welcome to Academy 2018 ( 6.03) 12.41 (14.18) 12.28 9.88
64 Maxim Brednev Russia 11.53 MPEI Open 2018 9.69 ( 7.40) 13.06 11.84 (13.63)
65 Leonid Antonov Russia 12.00 Welcome to Academy 2018 9.80 19.70 (DNF) 6.50 ( 4.58)
66 Nikolay Kirochkin Russia 12.09 CCC Qualification Tyumen 2019 13.36 (10.33) 12.37 (17.00) 10.55
67 Lev Oganisian Russia 12.25 CCC Qual Kaliningrad 2019 11.67 13.16 (10.18) 11.93 (DNF)
68 Ksenia Ozerova Russia 12.42 Welcome to Academy 2018 14.25 12.39 (16.90) ( 9.92) 10.63
69 Nikita Bespalov Russia 12.50 YJ Chelyabinsk Special 2019 ( 6.83) 14.09 12.73 10.69 (DNF)
70 Artem Gamanov Russia 12.51 Welcome to Academy 2018 (15.23) ( 6.98) 14.29 10.79 12.46
71 Vlad Vershinin Russia 12.62 Udmurtia Open 2019 (10.46) (19.05) 13.80 12.93 11.13
72 Roman Povolotskii Russia 12.66 CCC Qualification Sochi 2019 12.84 10.34 ( 8.29) 14.80 (15.30)
73 Igor Abramov Russia 12.76 YJ Chelyabinsk Special 2019 13.24 14.49 10.55 (18.94) ( 6.76)
73 Kirill Levchuk Russia 12.76 CCC Qualification Tyumen 2019 (10.25) 13.78 10.69 (17.56) 13.81
75 Timofey Bozhko-Dombrovskii Russia 12.79 CCC Qual Kaliningrad 2019 12.02 12.32 14.03 (DNF) ( 5.40)
76 Yakov Ivanov Russia 12.89 Welcome to Academy 2018 ( 4.70) (DNF) 19.54 8.24 10.88
77 Anton Uskov Russia 13.04 Udmurtia Open 2019 9.35 13.80 15.98 (28.29) ( 9.03)
78 Daniil Belotserkovskii Russia 13.07 Welcome to Academy 2018 ( 6.88) 13.98 (16.33) 11.69 13.54
79 Sergey Malyshev Russia 13.14 Welcome to Academy 2018 (17.93) 13.63 14.27 (11.01) 11.52
80 Pavel Zherebtsov Russia 13.20 MPEI Open 2018 11.33 17.29 (19.36) 10.99 ( 9.49)
81 Mikhail Kuzin Russia 13.27 Welcome to Academy 2018 (12.68) 13.30 12.92 (25.24) 13.60
82 Daniil Bessonov Russia 13.68 Welcome to Academy 2018 13.24 14.85 12.95 (16.94) ( 8.93)
83 Milena Son Russia 13.89 MPEI Open 2018 11.94 (DNF) ( 9.48) 12.16 17.58
84 Anatoly Turenko Russia 13.90 CCC Qual Kaliningrad 2019 ( 5.37) 7.58 (28.25) 20.07 14.06
85 Dmitrii Dusheiko Russia 13.92 YJ Chelyabinsk Special 2019 12.35 (16.51) 16.10 13.32 ( 8.08)
86 Dinnur Aitbayev Kazakhstan 14.44 Economics Lyceum Cube 2019 17.23 11.30 ( 8.27) 14.78 (19.81)
87 Evgeniy Goryachev Russia 14.49 MPEI Open 2018 (11.30) 16.00 12.57 (18.37) 14.91
87 Shyngys Sharapadin Kazakhstan 14.49 Economics Lyceum Cube 2019 14.77 (23.31) 14.12 14.57 ( 9.56)
89 Artemii Boikov Russia 14.54 CCC Qual Kaliningrad 2019 13.32 (10.23) 16.31 13.99 (21.97)
90 Amir Ryspaev Kazakhstan 14.55 Economics Lyceum Cube 2019 11.06 13.72 18.88 (19.39) ( 8.15)
91 Dmitriy Tupis Russia 14.56 CCC Qualification Sochi 2019 12.54 (12.36) (18.51) 17.64 13.50
91 Gleb Shaposhnikov Russia 14.56 Welcome to Academy 2018 14.73 14.24 ( 9.12) (16.77) 14.70
93 Gennadiy Samoilov Russia 14.57 MPEI Open 2018 (10.29) 15.22 (20.49) 16.52 11.97
94 Aleksandra Lukianova Russia 14.59 Welcome to Academy 2018 12.45 10.41 20.92 ( 9.66) (24.01)
95 Deni Mintsaev Russia 14.74 YJ Petersburg Special 2019 15.18 (26.81) 14.08 (12.72) 14.97
95 Evgeny Goryachev Russia 14.74 Welcome to Academy 2018 15.23 14.74 14.24 (16.81) (13.69)
97 Artem Mardinskiy Russia 14.75 Welcome to Academy 2018 (21.21) 9.93 18.76 15.56 ( 9.26)
98 Ivan Polukarov Russia 14.79 MPEI Open 2018 (10.62) (21.64) 17.87 14.03 12.47
99 Ekaterina Shutenko Russia 14.83 YJ Chelyabinsk Special 2019 (11.68) 15.18 15.20 (18.97) 14.10
100 Leonid Scherbakov Russia 14.84 MPEI Open 2018 16.28 11.28 16.95 (18.83) (11.09)
101 Arseniy Yotsyus Russia 15.00 CCC Qual Kaliningrad 2019 (17.48) 13.95 14.77 16.28 (12.86)
102 Maxim Mamakov Russia 15.23 Welcome to Academy 2018 ( 8.64) 18.95 14.64 12.10 (19.75)
103 Denis Churbakov Russia 15.25 Astrakhan Spring Open 2019 13.78 ( 9.67) 17.50 (19.50) 14.46
104 Arsenii Evdokimov Russia 15.29 CCC Qualification Sochi 2019 20.16 12.31 13.40 (12.25) (23.13)
105 Vladislav Malashchuk Russia 15.33 CCC Qualification Sochi 2019 (22.46) 15.53 15.78 (11.57) 14.67
106 Egor Potapov Russia 15.37 CCC Qualification Tyumen 2019 (24.43) 16.25 (10.29) 11.77 18.08
107 Pavel Raschetov Kazakhstan 15.54 Economics Lyceum Cube 2019 11.41 ( 9.74) (24.74) 22.52 12.69
108 Artyom Zubarev Russia 15.64 Welcome to Academy 2018 16.12 13.54 (26.95) (12.56) 17.26
109 Askar Shakhman Kazakhstan 15.74 Economics Lyceum Cube 2019 15.49 15.27 (22.68) 16.45 (14.44)
110 Igor Kolosov Russia 15.75 MPEI Open 2018 13.89 18.09 (38.37) (11.81) 15.26
111 Dmitry Shelomencev Russia 15.77 YJ Chelyabinsk Special 2019 (31.67) 16.69 16.54 14.08 ( 9.49)
112 Timur Yulmukhametov Russia 15.94 YJ Chelyabinsk Special 2019 (12.96) (27.30) 19.91 14.38 13.54
113 Mikhail Govgolenko Russia 15.96 MPEI Open 2018 16.32 (11.78) (21.51) 14.74 16.82
114 Andrey Mishin Russia 16.04 Udmurtia Open 2019 15.20 17.84 (10.20) (21.36) 15.07
115 Daniil Kolesnikov Russia 16.09 Welcome to Academy 2018 ( 8.68) (28.59) 19.40 16.39 12.47
116 Mikhail Denisov Russia 16.29 MPEI Open 2018 (DNF) 17.49 17.21 14.16 (11.89)
117 Egor Shcherbakov Russia 16.33 CCC Qualification Sochi 2019 10.22 20.71 18.05 (21.98) ( 6.53)
118 Ivan Aksenenko Russia 16.44 CCC Qualification Sochi 2019 18.44 (13.37) (19.19) 13.67 17.20
119 Artem Korolev Russia 16.47 Welcome to Academy 2018 ( 8.74) (21.31) 16.19 15.38 17.85
120 Bogdan Zemlianskii Russia 16.51 SPB Muffin Winter 2019 13.84 ( 8.61) 19.53 16.15 (21.10)
121 Nikita Kuznetsov Russia 16.56 YJ Petersburg Special 2019 16.99 16.79 15.91 ( 8.70) (18.65)
122 Pavel Tishchenko Russia 16.69 Welcome to Academy 2018 14.84 (29.69) 17.22 ( 8.93) 18.02
123 Ilya Shalashny Russia 16.97 YJ Chelyabinsk Special 2019 14.79 (DNF) ( 9.96) 16.34 19.78
124 Mikhail Andreev Russia 17.24 YJ Chelyabinsk Special 2019 10.94 ( 8.35) (29.12) 20.00 20.78
125 Alexey Yarygin Russia 17.60 MPEI Open 2018 19.56 15.99 (19.63) 17.25 (12.79)
125 Sergei Avilov Russia 17.60 Welcome to Academy 2018 19.25 (25.79) 15.74 ( 8.14) 17.82
127 Leonid Kuzmin Russia 17.74 YJ Petersburg Special 2019 (14.13) 17.59 17.09 18.53 (DNF)
128 Konstantin Solovyev Russia 17.90 MPEI Open 2018 27.55 11.78 14.37 ( 8.84) (32.50)
129 Aisultan Oser Kazakhstan 17.94 Economics Lyceum Cube 2019 20.11 (21.15) 18.46 (11.68) 15.25
130 German Zaitsev Russia 18.17 MPEI Open 2018 17.72 18.87 17.91 (20.46) (10.86)
131 Andrey Radaev Russia 18.18 CCC Qualification Tyumen 2019 17.47 (20.67) 20.61 16.47 (10.45)
132 Dmitriy Suslov Russia 18.63 Welcome to Academy 2018 (20.38) 18.50 17.83 (17.26) 19.57
133 Slavomil Voloskov Russia 18.71 YJ Petersburg Special 2019 16.14 21.40 (DNF) (15.89) 18.60
134 Stepan Mikhailov Russia 18.97 CCC Qualification Tyumen 2019 23.36 ( 9.83) 10.87 (32.69) 22.69
135 Kirill Semin Russia 19.92 MPEI Open 2018 (25.83) 20.29 24.02 15.46 (11.30)
136 Dmitriy Malahov Russia 19.94 MPEI Open 2018 (10.96) (28.66) 19.02 25.33 15.48
137 Petr Shumeev Russia 20.13 Welcome to Academy 2018 20.10 19.42 (DNF) 20.86 (17.59)
138 Elizaveta Ermolkina Russia 20.16 MPEI Open 2018 (DNF) 18.25 20.82 (14.73) 21.41
139 Sergey Eremin Russia 20.40 Welcome to Academy 2018 25.56 26.20 (28.30) ( 7.81) 9.45
140 Andrey Maslov Russia 20.60 MPEI Open 2018 21.32 (11.78) (25.11) 23.04 17.45
141 Sarmat Tamaev Russia 20.85 Welcome to Academy 2018 30.35 17.41 (38.39) 14.80 (14.36)
142 Timur Khasanov Russia 20.92 Udmurtia Open 2019 (28.50) 14.15 25.14 23.46 ( 7.13)
143 Mansur Serikov Kazakhstan 21.10 Economics Lyceum Cube 2019 19.02 23.54 (17.43) 20.73 (27.50)
144 Rostislav Votinsev Russia 21.38 Welcome to Academy 2018 20.37 (17.26) 20.94 (26.20) 22.82
145 Nikita Alexandrov Russia 21.56 MPEI Open 2018 22.79 (41.08) 20.47 ( 9.45) 21.41
146 Egor Kirillov Russia 21.64 Astrakhan Spring Open 2019 24.70 14.52 25.70 (25.80) (10.35)
147 Ilya Biezinsh Russia 21.81 Welcome to Academy 2018 (26.65) (15.85) 26.16 16.76 22.50
148 Vladimir Kuznetsov Russia 21.98 MPEI Open 2018 28.14 19.79 18.02 (14.66) (32.27)
149 Bekzhan Zhomartuly Kazakhstan 22.14 Economics Lyceum Cube 2019 26.07 18.78 (27.58) 21.57 (16.63)
150 Artem Sagiev Russia 23.18 Welcome to Academy 2018 (18.11) 26.83 (29.45) 19.36 23.34
151 Daniil Kochurov Russia 23.27 Welcome to Academy 2018 (17.99) (DNF) 27.29 18.34 24.18
152 Nikita Kobik Russia 25.54 Welcome to Academy 2018 27.75 (DNF) 20.83 28.03 (16.02)
153 Vyacheslav Sokolov Russia 25.73 Welcome to Academy 2018 27.06 29.33 (30.78) (15.04) 20.79
154 Nikita Perfilov Russia 26.12 MPEI Open 2018 (38.19) 20.83 34.41 23.13 (18.15)
155 Nikolai Volkov Russia 26.49 Welcome to Academy 2018 26.73 26.11 (31.20) 26.64 (24.42)
156 Daniil Akimov Russia 27.50 Welcome to Academy 2018 21.51 25.19 (18.10) (1:10.28) 35.80
157 Gleb Kolesnikov Russia 28.78 Welcome to Academy 2018 (DNF) (22.53) 34.34 27.39 24.62
158 Ruslan Sotnikov Russia 28.86 CCC Qualification Sochi 2019 (13.77) (DNF) 32.48 27.74 26.37
159 Dmitriy Dunaev Russia 29.39 Welcome to Academy 2018 (43.28) 29.38 30.87 (20.84) 27.92
160 Denis Dubinin Russia 31.05 Welcome to Academy 2018 (20.04) 46.27 (48.01) 20.60 26.27
161 Nikita Lyubimov Russia 32.96 Welcome to Academy 2018 (27.31) 35.38 (50.62) 31.79 31.71
162 Dmitrii Galimov Russia 33.33 Welcome to Academy 2018 (39.39) 38.03 27.09 (18.36) 34.86
163 Valentina Solovyova Russia 34.33 Welcome to Academy 2018 (52.27) (22.10) 31.13 34.16 37.69
164 Anastasia Gruzdeva Russia 34.44 Welcome to Academy 2018 (1:22.23) 53.56 31.23 18.53 (13.61)
165 Lev Shpanov Russia 35.75 Welcome to Academy 2018 49.34 (21.42) 29.44 (1:12.75) 28.47
166 Vyacheslav Khodorov Russia 39.41 MPEI Open 2018 38.04 43.18 37.00 (20.92) (DNF)
167 Ivan Svetlichnyi Russia 40.01 Welcome to Academy 2018 (57.30) 33.94 (21.43) 51.68 34.41
168 Ruslan Ponikarovskiy Russia 45.15 Welcome to Academy 2018 (30.08) 48.10 34.22 (DNF) 53.14
169 Artem Gorovenko Russia 1:29.69 Welcome to Academy 2018 1:37.08 (DNF) 1:42.99 (1:00.89) 1:08.99

Past competitions
  Welcome to Academy 2018   MPEI Open 2018   SPB Muffin Winter 2019   Astrakhan Spring Open 2019   YJ Petersburg Special 2019   YJ Chelyabinsk Special 2019   Udmurtia Open 2019   CCC Qualification Sochi 2019   Economics Lyceum Cube 2019   CCC Qual Kaliningrad 2019   CCC Qualification Tyumen 2019
Email senior Judges: kvm2014@bk.ru,suphair@gmail.com,am-rep@mail.ru